Мозъчните вълни и подсъзнанието играят критична роля в развитието на човека. От раждането до пълнолетие, мозъкът преминава през различни фази на развитие, всяка от които се характеризира с уникални модели на мозъчни вълни и специфична възприемчивост. В тази статия ще разгледаме тези промени и как те влияят върху подсъзнанието и способността за учене и адаптация като имаме и безценни препратки към трудовете на д-р Джо Диспенза и д-р Брус Липтън, които предлагат уникални перспективи за връзката между мозъчната активност и подсъзнанието.
От раждането до 2-годишна възраст: Делта вълни (0.5-4 Hz)
Характеристики
Основни вълни: Делта вълните доминират през този период. Те са свързани с дълбок сън и възстановяване.
Развитие на мозъка: Мозъкът на новороденото е изключително пластичен, което означава, че той е много възприемчив към нови стимули и информация. Това е периодът на най-бързо растеж на мозъка.
Възприемчивост
Сензорна стимулация: Основните начини на учене включват сензорна стимулация - зрение, слух, вкус, допир и мирис.
Емоционална връзка: Силната връзка с основния грижещ се човек е критична за развитието на емоционалната и социалната сфера на детето.
Брус Липтън, в своята книга "Биология на убежденията", подчертава значението на ранните години за формирането на подсъзнателни убеждения. Според Липтън, "подсъзнанието на децата е като гъба, която абсорбира всичко от околната среда, формирайки основите на тяхната идентичност и убеждения" (MDPI).
otmamazamami.com използва "бисквитки", за да гарантира, че получаваш най-доброто изживяване в сайта.