От момента, в които бебчето се събуди от последната си дрямка, до следващото му заспиване се обособява така нареченият интервал на бодърстване. Според навършените месеци, тези интервали варират, но също така и извън обособеното осреднено време, което е прието за дадена възраст, трябва да имаме предвид и индивидуалните особености на всяко дете.
Циркадният (биологичен) ритъм е естествен за всяко новородено и е важно да знаем, че е подлежащ на тренинг и адаптация. Цикличното поведение на нашето бебе е разковничето към улесненото отглеждане на малчугана и от огромна помощ за нас, родителите. Системното повторение на храненето в конкретни часове (с известни вариации в тях, разбира се), игрите: активни и тихи, и ритуалите по приспиване, водят със себе си един плавен режим. Той е съобразен с потребностите на бебчето, като това ни позволява да организираме нашето време максимално добре.
Говорейки за интервали на будуване и кога е дошъл ред за приспивна песен и заспиване изключително важно е да разчитаме правилно признаците, че на бебето вече му се спи. Всички знаем, че ако бебето се прозява, му се спи, но истината е, че това е един от последните белези на умората. Ранните признаци на доспиване, често остават незабелязани от нас, родителите. Улисани в някое занимание, игра или друг ритуал и ако не следим часовника, за наближаващото подходящо време за заспиване на бебето, е много вероятно да не обърнем внимание на основните признаци на доспиване (преди да е започнало да се прозява като крайна форма на желание да заспи).
Това са:
◉ внезапна раздразнителност
◉ втренчен поглед в една точка
◉ потъркването на носа и очите почервенелите вежди
◉ застинало изражение на бебчето;