Като неопитен родител бях като теб, объркана, уплашена, лутаща се, четяща книги и форуми с разнопосочна информация за това: с какво, как и кога да започна да захранвам моето бебе.
Прочетох един тон информация и напълно се обърках. Тъй като при мен се наложи да подходя със смесено хранене за Симона - кърмене плюс дохранване с адаптирано мляко, процеса на захранване беше доста особен.
Дори за определяне на началото на захранването цари голямо объркване и стрес. Според някой данни на СЗО, правилният момент за захранване е след 6-ят месец най-рано.
Според други мнения за добро адаптиране на бебето, се препоръчва ранно захранване в 4-ят месеца. А според педиатъра ми – най-добре е в началото на 5-ят месец.
В комбинация на всичко, което едно стандартно захранване води като смут със себе си, аз самата съм с лактозна непоносимост и дерматит.
Това наложи една още по-голяма бдителност в подбора и подхода на захранване.
Записах се на различни онлайн събития посветени на захранването, тъй като при въвеждане на първите храни, все се oказваше, че количеството, което дъщеря ни изяждаше беше недостатъчно.
В резултат имахме период на дълги безсънни нощи, множество събуждания, гладно бебе и голяма безизходица.
Въпреки часовете разговори по телефона с педиатъра и консултациите със специалисти за захранването, разнопосочните идеи доведоха кожно раздразнение и нежеланието от страна на дъщеря ни да приеме храната.
Всичко повече от една супена лъжичка, което е погълнала бе тотална победа.
За да не преминем към напълно заместено ядене едва след две години, бях наясно и решена, че трябва да намеря индивидуалния работещ подход.
Изчетох различни трудове по темата, прекарах дълго време, в подчертаване и подгъване на страници, водене на записки, извадки от блогове и интервюта.
Започнах да усещам нужда полезната информация да бъде събрана на едно място.
Нямаше друг начин да се водя по реакциите на бебето и да имам успешно захранване и въвеждане на основните храни, без повече излишни грешки, освен да събера важната информация на едно място. Така можехме и аз и съпруга ми да проверим това, което ни е нужно, бързо-лесно и винаги под ръка.
Всичко за това как да разберем дали бебето е готово да бъде захранено, какви са признаците? Как да започнем, с какво - плодов сок или пюрета?
Дали да е практикуваме захранване водено от бебето (ЗВБ) или водено от родителя (ЗВР) - какви са разликите и как да подходим с комбиниран лесен метод за успешно захранване? Обобщена полезна информация в чист вид.
Така създадох:
Захранване за здраво и щастливо СУПЕР БЕБЕ - записките на една майка.
В самият процес на захранване започнах да събирам и тествам различни рецепти. Като най - интересните, лесни и ползени от тях събрах в отделна книга.
За да имам нужната информация за разнообразно бебешко меню винаги под ръка.
А най-хубавото е, че "103 рецепти за супер бебе" сърдържа кулинарни предложения подходящи за цялото семейство.
Именно затова решихме да направим този комплект, който ти осигурява всичко необходимо, да започнеш да захраваш своето чудо и да си спокойствие и осигуриш разнообразно меню за напред, чрез лесни, здравословни и бързи рецепти.