Какво се случва с бебето през първите месеци?
През първите 3 месеца след раждането (наричани още „четвъртият триместър“), бебето продължава да се развива с темповете и нуждите от вътреутробния си живот. То не разбира още, че е извън теб. Не възприема света като безопасно място, в което може да съществува само.
Бебето няма усещане за време. Няма представа, че „мама излиза за малко и ще се върне“. То възприема раздялата като липса на сигурност, липса на защита, липса на живот.
Неговата нервна система е незряла. То не умее да се успокоява самостоятелно, защото няма още изградени механизми за саморегулация. Това означава, че когато плаче и не е до теб – не капризничи, а изпраща сигнал: „Трябва ми мама, за да оцелея.“
А какво казват инстинктите му?
Бебето разполага с изключително развит инстинкт за близост. То търси допира, гласа, сърдечния ритъм и мириса на мама, защото те му напомнят на утробата. Когато е в прегръдката ти – нивото на стресовите хормони в тялото му спада. Дишането и сърдечният ритъм се регулират. То се отпуска.
Да, бебето се чувства най-добре в ръцете ти, до сърцето ти. И колкото повече му даваш тази близост в началото, толкова по-сигурно и самостоятелно ще бъде в бъдеще.
Какво НЕ означава това поведение?
Това означава, че отговаряш на естествена биологична нужда, която с времето ще отстъпи място на самостоятелността. Но само ако детето е било сигурно, че когато има нужда – ти си там.
И какво можеш да направиш ти?